24.02.2019

Návrh a vytvoření DPS pomocí služby Seeed

Rozhodl jsem se udělat si univerzální DPS pro vícero projektů založených na Arduino Pro Mini. Mezi vhodné projekty může patřit např. noční osvětlení spuštěné PIRem, detektory pro alarm systémy, loggery a pod..

Nákres jsem provedl v programu Cadsoft Eagle. Schéma je zde:
schema

A odpovídající návrh oboustraného plošného spoje, který ale ještě nelze použít jako podklad pro výrobu:
schema

Jako podklad pro výrobu vyžadují výrobci většinou formát Gerber. Nejinak je tomu u Seedu, pro který jsem se rozhodl z důvodu ceny.

V okně Board jsem zvolil CAM Processor a v něm File->Open->Job a vybral jsem soubor Seeed_Gerber_Generater_v0r95_DrillAlign.cam, který jsem si před tím stáhl z Internetu. O tomto jobu píší také na Seeedu. Vygeneruje to Gerber soubory s koncovkami: GBL, GBO, GBS, GML, GTL, GTO, GTS, TXT, GBP a GTP. Poslední dvě, tedy GBP a GTP asi nemusí být dle Seeed přítomny, ale já je tam měl.

Celé jsem to zabalil do zipu a uploadoval na Seeed.
Po uploadu je vhodné si kliknout na Gerber Viewer. Vrstvy PCB Front, PCB Back a Drill Holes nemusí vypadat v pořádku, ale to nevadí, oni si s tím poradí.

Očividně různá měřítka pro díry a zbytek Seeedu nevadí

Zaplatil jsem $10 + $4 poštovné, takže 14 dolarů za 10 kusů. Po 18ti dnech mám DPS doma. Výsledek je vidět na fotce:
schema

Panuje spokojenost, protože kvalita je dobrá. Všechny díry (pochopitelně kromě dvou pro mechanické připevnění) jsou prokoveny. Deska obsahuje i povrchovou úpravu, takže spoje nepřijdou do styku s cínem. Velikosti pájecích děr odpovídají návrhu, takže celé Arduino Pro Mini mi krásně zajede do děr.

Pokud budete mít zájem, můžete si desku stáhnout a nechat také udělat. Upozorňuji jen na chybný popis D8 dole - u J4 má být D4. Deska obsahuje např. SPI rozhraní pro NRF24L01, I2C, dále pak 2 led s předřadnými rezistory (LED1 - R1 a LED2 - R2), 2 zapojení pro děliče napětí (R3 - R4 a R5 - R6) a dále většinu signálních pinů i s napětím a zemí v pořadí GVS. Výjimkou je J7, kde je GSV, abych nemusel prohazovat dráty pro PIR.